Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E300 - Kyselina askorbová

Charakteristika:
V pevnom skupenstve je v podobe bieleho prášku, dobre sa rozpúšťa vo vode. Prirodzene sa nachádza v čerstvom ovocí a zelenine (citrusové plody, šípky, ríbezle, špenát, paprika, brokolica a ďalšie plody). Napríklad pomaranče obsahujú okolo 35 mg vitamínu C na 100 gramov, čo zhruba zodpovedá odporúčanej dennej dávke. Kyselina L-askorbová podlieha skaze horúčavou, svetlom a kyslíkom (za prístupu vzduchu a svetla tmavne a kazí sa). Vitamín C je pre ľudské telo nevyhnutný. Pomáha predovšetkým vstrebávaniu železa z tenkého čreva a prispieva k správnej funkcii chrupaviek, kostí, ciev, kože a zubov. Nedostatok vitamínu C sa prejavuje chorobou zvanou skorbut (únava, strata zubov, krvácanie ďasien, zlé hojenie rán, môže končiť aj smrťou).

Použitie:
Kyselina L-askorbová sa využíva ako antioxidant napr. v ovocných džúsoch alebo v pekárenskom či mäsovom priemysle, kde znižuje oxidáciu tukov a tým bráni vzniku rakovinotvorných látok. Ďalšie využitie nájde ako konzervačný prostriedok (pomáha zachovať farbu spracovaného mäsa, trvanlivosť mlieka v prášku, predchádza zakaleniu piva, vyblednutiu ovocných štiav a ďalšie), ako prostriedok na spracovanie múky (urýchľuje zrenie múky a tým ľahšie spracovanie cesta) alebo ako prísada do ovocných šalátov, džúsov, raňajkových cereálií, mrazených plodov mora a mnoho ďalších.

Výroba:
Kyselina L-askorbová sa priemyselne vyrába chemickou syntézou z hroznového cukru. Možno ju tiež získať priamou extrakciou z ovocia a zeleniny, ale táto metóda je drahšia a chemické zloženie výsledného produktu je rovnaké.

Skóre škodlivosti:

safety-score-0

Zaradené do skupiny:

Antioxidanty

Zdroje:

x – x

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.