Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E297 - Kyselina fumarová

Charakteristika:
Biely prášok bez zápachu s ovocnou chuťou, zle rozpustný vo vode. Táto kyselina má uplatnenie ako antioxidant, ochucovadlo alebo ako regulátor kyslosti. Prirodzene sa vyskytuje aj ako medziprodukt metabolizmu v telách rastlín a živočíchov a tiež v niektorých druhoch húb.prirodzene vyskytuje v prírode, najviac v nezrelom ovocí, zelených jablkách, višniach, hroznách, marhuliach, hruškách, a pod. Variant D sa pripravuje synteticky.

Použitie:
Využíva sa ako ochucovadlo a regulátor kyslosti nápojov s jablčnou, broskyňovou a vanilkovou príchuťou, v pečených výrobkoch a v dezertoch so želatínou. Funguje ako antioxidant zabraňujúci žltnutiu niektorých sypkých zmesí, ovocných náplní, údenín, sušeného mlieka, slaných zemiačikov a orechov. V niektorých krajinách nachádza uplatnenie aj ako konzervant zabraňujúci mliečnemu kvaseniu vína. V SR môže byť kyselina fumarová pridávaná do náplní a sladkých omáčok, cukrárskych výrobkov na báze cukru, ovocných želatínových dezertov, instantných čajov a žuvačiek.

Výroba:
Pripravuje sa umelo z kyseliny maleínovej, z kvasiniek zemiakovej múčky alebo kukuričného škrobu.

Skóre škodlivosti:

safety-score-1

Zaradené do skupiny:

Antioxidanty

Zdroje:

A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Kyselina fumarová – Wikipedie – [web]

 

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.