Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E296 - Kyselina jablčná

Charakteristika:
Jedná sa o karboxylovú kyselinu, so silnou kyslou chuťou. Dobre sa rozpúšťa vo vode, v pevnom skupenstve je v podobe bieleho prášku. Kyselina jablčná má 2 varianty – kyselina L-jablčná (ľavotočivá, označovaná + pozitívna) a kyselina D-jablčná (pravotočivá, označovaná – negatívna). Variant L sa prirodzene vyskytuje v prírode, najviac v nezrelom ovocí, zelených jablkách, višniach, hroznách, marhuliach, hruškách, a pod. Variant D sa pripravuje synteticky.

Výroba:
Kyselina jablčná sa prirodzene vyskytuje aj v ľudskom tele, v podobe svojho aniónu, nazývanom malát. Ten je medziproduktom v citrátovom cykle ( = Krebsov cyklus ).

Skóre škodlivosti:

safety-score-0

Zaradené do skupiny:

Konzervanty

Zdroje:

E296, Wikipedia – [web]
Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]

 

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.