Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E284 - Kyselina boritá

Charakteristika:
Anorganická látka vyskytujúca sa v podobe bezfarebných kryštálov alebo ako biely prášok rozpustný vo vode. Ide o konzervant s nižšou účinnosťou. Má antiseptické, baktericídne a fungicídne vlastnosti.

Použitie:
Kyselinu boritú možno využiť na konzervovanie mliečnych výrobkov, vaječných zmesí alebo rýb, ale v SR (celej EÚ) je povolené pridávať ju iba ku kaviáru. Je to z toho dôvodu, že nie je presne stanovené, od akých množstiev môže byť nebezpečná pre ľudský organizmus. Jej antiseptické, baktericídne a fungicídne vlastnosti z nej robia prostriedok vhodný napríklad na ošetrovanie citrusových plodov. S jej 2 až 3% roztokom sa tiež dá stretnúť v očnom lekárstve pod názvom borová voda. Ďalšie využitie má napr. v detských púdroch, mydlách, očné krémy, ústne vody a v ďalšej kozmetike.

Výroba:
Pripravuje sa z minerálu bóraxu a anorganických kyselín, napr. kyseliny chlorovodíkovej.

 

Skóre škodlivosti:

safety-score-5

Zaradené do skupiny:

Konzervanty

Zdroje:

Eat safe, Bill Statham – [kniha]
Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.