Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E281 - Propionán sodný

Charakteristika:
Bezfarebná, priesvitná či belavá látka bez zápachu. Tvoria kryštály schopné viazať vzdušnú vlhkosť (vodu). Vo vode je tiež dobre rozpustná. Ide o konzervant, ktorý zabraňuje nitkovaniu chleba a rastu plesní. Priaznivo ovplyvňuje chuť.

Použitie:
Propionan sodný je konzervant, ktorý bráni v raste plesniam (najmä na povrchu potravín) a vzniku nitkovitosti v chlebe a v pečive. Používa sa v nekysnutých cestách pri príprave pekárenských a cukrárskych výrobkov, v ktorých plní úlohu ochucovacieho činidla, a objavuje sa tiež v želatínach a krmivách pre hydinu a pre ošípané. Predtým nebola táto látka v SR povolená, ale dnes sa pridáva do chleba s trvanlivosťou dlhšou ako sedem dní, do baleného jemného pečiva a do cukrárskych produktov z múky.

Výroba:
Získava sa pridaním hydroxidu sodného do kyseliny propiónovej. Prirodzene sa vyskytuje v kvasených potravinách, ako sú pivo, víno, olivy alebo čokoláda.

Skóre škodlivosti:

safety-score-3

Zaradené do skupiny:

Látky zvýrazňujúce chuť a vôňu

Zdroje:

Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]

 

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.