Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E252 - Dusičnan draselný

Charakteristika:
Dusičnan draselný alebo liadok sa používa ako stabilizátor farby mäsa a konzervant pôsobiaci proti šíreniu plesní a baktérií v mäse, údenine, salámach a slanine. Ide o biely prášok ľahko rozpustný vo vode. Prirodzene sa vyskytuje na stenách kameňov a skál ako minerál.

Použitie:
Použitie dusičnanov je obmedzené, avšak sa používajú do údenín, sušených, fermentovaných salámov, slaniny, rybích výrobkov a syrov. Použitie aj pri výrobe pušného prachu, zábavnej pyrotechniky, hnojív. Hlavným zdrojom dusičnanov je pre človeka zelenina, voda a sušené mäso. Prírodne sa dusičnany vyskytujú v zelenine – špenáte, repe, reďkovkách, baklažáne, zeleri, šaláte, kapute, listoch kapusty repkovej kvakovej. Veľký výskyt dusičnanov v zelenine je spôsobený hnojením. Do stravy sa tento minerál dostáva vodou a konzumáciou zeleniny.

Výroba:
Je možné ho vyrábať synteticky z anorganických zlúčenín.

 

Skóre škodlivosti:

safety-score-4

Zaradené do skupiny:

Stabilizátory

Zdroje:

A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]

 

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.