Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E223 - Disiričitan sodný

Charakteristika:
Ide o anorganickú soľ, ktorá sa má formu suchého prášku. Používa sa ako konzervant, zabraňujúci šíreniu plesní, baktérií a húb. Ide tiež o antioxidant, zabraňujúci hnednutiu ovocia a potravín. V potravinách ničí vitamín B1 a preto je zakázané používať túto látku do potravín slúžiacich ako zdroj vitamínu B1.

Použitie:
Disiričitan sodný sa používa vo výrobe vína, piva, v sušenom ovocí, nealkoholických nápojoch, marmeládach, džemoch, džúsoch, omáčkach, v zemiakových výrobkoch, pečive, múke, želé, mrazených jablkách alebo tiež pri bielení orechov. V iných oblastiach sa vyskytuje v kozmetike ako prídavok vo farbách na vlasy, dezodorantoch, odstraňovačoch škvŕn a ďalej v krmivách pre zvieratá.

Výroba:
Vyrába sa chemickou cestou z plynného oxidu siričitého, alebo siričitanu sodného, alebo uhličitanu sodného a oxidu siričitého. Disiričitan sodný obsahuje 67% oxidu siričitého.

 

Skóre škodlivosti:

safety-score-5

Zaradené do skupiny:

Siričitany (E220 – E228)

Zdroje:

Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Eat safe, Bill Statham – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.