Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E210 - Kyselina Benzoová

Charakteristika:
Látka patrí do skupiny konzervantov pôsobiacich proti šíreniu plesní a baktérií v potravinách. Vyskytuje sa voľne v prírode v čerešňovej kôre, v brusniciach, v čučoriedkach, v malinách, čaji, v aníze. Pridaním kyseliny benzoovej do potravín sa zvýši ich trvanlivosť. Látka sa môže v potravinách za pôsobenia kyseliny askorbinovej pretvoriť na rakovinotvorný benzol.

Použitie:
Kyselina benzoová je vo vode nerozpustná a používa sa najviac v kyslých potravinách. Použitie látky je veľmi rozšírené, používa sa v čokoláde, citrónoch, pomarančoch, čerešniach, ovocí, orieškoch, tabakových výrobkoch používajúcich sa na aromatizáciu nápojov, v ovocných nápojoch, v margarínoch, v syroch, v zázvorovom pive, vo víne, v sladkom drievku, v jablčnom mušte, v olivách v slanom náleve, v kečupe, v nízkotučných džemoch, v zmrzlinách, v cukríkoch, pečive, v polevách, ovocných výrobkoch, v korení a v žuvačkách. Ďalej sa potom používa pri výrobe margarínov a do nakladanej zeleniny. Kyselina benzoová sa používa aj ako dezinfekčný prostriedok obsiahnutý napríklad v ústnej vode, ďalej tiež v parfémoch, čistiacich prípravkoch pleti.

Výroba:
V potravinárstve sa získava synteticky ropnou frakciou benzénu, kyseliny sírovej a oxidu uhličitého.

 

Skóre škodlivosti:

safety-score-5

Zaradené do skupiny:

Konzervanty

Zdroje:

Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.