Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E200 - Kyselina sorbová

Charakteristika:
Jedná sa o biely prášok voľne dostupný v prírode napr. v bobuliach horských stromov – jarabina. Má jemne štipľavý zápach. Kyselina sorbová a jej soli sú najmenej škodlivé konzervanty zo všetkých – spôsobujú najmenej alergií. Jej hlavnou úlohou v potravinách je zabraňovať rozvoju plesní, kvasiniek a baktérií.

Použitie:
Používa sa najmä v nápojoch a syroch na zabránenie rozvoja plesní, kvasiniek, baktérií. Vo víne môže byť premenená na látku, ktorá dodáva vôňu po muškátoch. Ďalej sa používa v pekárskych výrobkoch, margarínoch, balených syroch, kečupoch, čokoládových sirupoch, čerstvých ovocných džúsoch, šalátoch, koláčoch, koláčových náplniach, umelo dosladzovaných želatínach, a pod. Ďalej má využitie v kozmetike ako zvlhčovadlo alebo ako konzervačné pastách, krmivách a v ďalších výrobkoch.

Výroba:
Získava sa z bobúľ horských jarabín alebo častejšie synteticky chemickou cestou z rôznych zlúčenín – napr. z acetaldehydu, alebo z petroleja.

 

Skóre škodlivosti:

safety-score-3

Zaradené do skupiny:

Konzervanty

Zdroje:

Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.