Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E173 - Hliník (CI kovový pigment)

Charakteristika:
Hliník je kryštalická pevná látka, ktorá má strieborne bielu až strieborne šedú farbu. V potravinách slúži ako nosič nepriehľadných farbív. Môže sa jednať o hliník ako kov, napr. v prípade hliníkového prášku na tvorbu strieborných guličiek na ozdobu tort, alebo sa jedná o hliník viazaný v rôznych zlúčeninách. Potraviny sú najvýznamnejším zdrojom hliníka pre ľudské telo. Hliník je prvkom najčastejšie sa vyskytujúcim v prírode (vo vode, pôde aj vo vzduchu), zemská kôra ho obsahuje 8,1%. Prirodzene sa nachádza napr. v obilninách, mliečnych výrobkoch, dezertoch, korení, čaji, v niektorých oblastiach v pitnej vode. Potraviny môžu byť hliníkom kontaminované pri styku s hliníkovými príbormi, hrncami, obalmi, a pod.

Použitie:
Používa sa na výrobu potravinových obalov, u ktorých existuje riziko kontaminácie potraviny. Ďalej sa používa na povrchovú úpravu cukroviniek (napr. strieborné guličky na zdobenie tort) alebo v drogérii – vo farbách na vlasy, pudroch, zubných pastách, antiperspirantoch alebo v tabletách, ktorým dodáva strieborný vzhľad. V oblastiach s nekvalitnou pitnou vodou sa používajú hliníkové koncovky batérie, ktoré sú schopné z vody odstrániť rôzne farbivá.

Výroba:
Získava sa pomerne náročnou elektrolýzou z prírodnej bauxitovej rudy.

 

Skóre škodlivosti:

safety-score-4

Zaradené do skupiny:

Farbivá (E100 – E182)

Zdroje:

Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.