Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E172 - Oxidy a hydroxidy železa

Charakteristika:
Ide o celý rad prírodných či syntetických farbív. Môžu mať farbu od červeno-hnedej cez čierno-oranžovú až po žltú. Nie sú rozpustné vo vode. Delí sa do podskupín.

Použitie:
Používajú sa najmä na farbenie vaječných škrupín, paštét, rybích výrobkov ako sú krevetové a lososové pasty alebo vo zvieracích krmivách. Ďalej napr. v kozmetike – make-upoch alebo v púdroch na tvár.

Výroba:
Vzhľadom na finančnú náročnosť výroby z prírodných materiálov sa tieto farbivá získavajú úplne synteticky zo železného prášku. Výroba prebieha zmiešaním síranu železitého a zásady a následne prebehne oxidácia za prítomnosti horúceho vzduchu.

 

Skóre škodlivosti:

safety-score-2

Zaradené do skupiny:

Farbivá (E100 – E182)

Zdroje:

E172 – UK food guide – [web]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.