Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E170 - Uhličitany vápenaté

Charakteristika:
Vedľa chemického názvu uhličitanu vápenatého sa používa známe pomenovanie krieda. Ide o látku, ktorá je bez chuti a zápachu. Vyskytuje sa vo forme prášku a prirodzene sa nachádza v rôznych nerastoch ako sú vápenec, mramor, aragonit alebo v koraloch. Radí sa medzi farbivá, regulátory pH, protispekavé látky, plnidlá, nosiče a medzi pomocné látky na zvlhčovanie.

Použitie:
Používa sa ako regulátor kyslosti alebo ako neutralizátor vo víne, zmrzlinách, sirupoch, cukroví či práškoch do pečiva. Slúži ako protihrudkujúca látka v soliach, ako plnidlo žuvačiek, ako leštidlo v zubných pastách, ako nosič v rôznych bielidlách alebo ako stabilizátor kandizovaného ovocia. V medicíne sa užíva proti hnačkám, pri nadmernej konzumácii však môže spôsobiť napr. nadúvanie a zápchu.

Výroba:
Získava sa z prírodných nerastov. Pri jeho výrobe musia byť vykonané analýzy na obsah ťažkých kovov (olovo, ortuť, kadmium).

 

Skóre škodlivosti:

safety-score-0-fix

Zaradené do skupiny:

Stabilizátory

Zdroje:

Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.