Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E164 - Šafran, Šafranová žlť

Charakteristika:
Jedná sa o jedno z najdrahších korenín a farbív na svete. Vzhľadom na váhu má oveľa vyššiu hodnotu ako zlato. Je rozpustné vo vode aj v alkohole. Existuje vo forme žltého jemne nahorklého prášku alebo jemných vlákien. Dodáva potravinám žltú, oranžovú až hnedú farbu.

Použitie:
Vzhľadom na svoju cenu sa používa len výnimočne v drahých reštauráciách napr. na dochucovanie ryže alebo rôznych omáčok. Ďalej napr. v likéroch, korení, mäse, mede, zmrzline a ďalších potravinách. Používa sa aj pri výrobe kozmetiky, parfumov alebo atramentu.

Výroba:
Na výrobu jedného kilogramu je potrebných 120 000 kvetov šafranu. Výroba prebieha sušením blizien rôznych druhov šafranu.

 

Skóre škodlivosti:

safety-score-0-fix

Zaradené do skupiny:

Farbivá (E100 – E182)

Zdroje:

Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Eat safe, Bill Statham – [kniha]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.