Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E163 - Anthokyany

Charakteristika:
Ide o skupinu prírodných intenzívnych farbív, ktoré sa nachádzajú v ovocí, zelenine, v rastlinnej miazge kvetov, ktorým dodáva modrú, červenú alebo fialovú farbu. Farba je silne ovplyvnená kyslosťou či zásaditosťou prostredia, v ktorom sa vyskytuje. Pri nízkom pH je farbivo červené, pri vysokom je modré. V prírode existuje okolo sto druhov resp. zlúčenín anthokyanov, vyskytujúcich sa napr. v grepe, brusniciach, čerešniach, malinách, hroznovom víne či slivkách. Sú pomerne nestabilné, preto sa nepoužívajú často. V kyslom prostredí je ich stabilita prijateľná.

Použitie:
Farbivo sa používa na farbenie kyslých potravín, napr. vína, brusnicového džúsu, v nápojoch s obsahom oxidu uhličitého, čiastočne v dezertoch, jogurtoch, mliečnych výrobkoch, zmrzlinách, müsli tyčinkách, a pod.

Výroba:
Pre potravinársky priemysel sa získava najmä z grepov, zo zvyškových častí pri lisovaní ovocných štiav alebo zo šupiek hrozna. Získaný extrakt je následne vysušený a môže obsahovať antioxidanty či triesloviny.

 

Skóre škodlivosti:

safety-score-0-fix

Zaradené do skupiny:

Antioxidanty

Zdroje:

Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.