Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E161g - Kantaxantín

Charakteristika:
Ide o farbivo, ktoré dodáva pokrmom ružovú farbu. Nachádza sa v jedlých hubách, kôrovcoch, pstruhoch, lososoch alebo sfarbuje pokožku tropického vtáctva. Ľahko sa vstrebáva v tukoch. Hlavný zdroj príjmu tejto látky u ľudí je nepriamy, tzn. konzumáciou napr. mäsa zo zvierat, ktoré sú pravidelne kŕmené potravou obsahujúcou kantaxantín, slepačích vajec, a pod.

Použitie:
Zmrzlina, cukrovinky, omáčky, krekry, rybie polotovary, zálievky, nápoje, atď. Ďalej sa tiež používa napr. v tabletách pre lepšie opaľovanie pokožky.

Výroba:
Vyrába sa synteticky z prírodných materiálov, napr. z húb – kuriatko jedlé alebo z peria plameniakov. Vo väčšine prípadov sa však získava úplne syntetickou cestou z karoténu.

 

Skóre škodlivosti:

safety-score-3

Zaradené do skupiny:

Farbivá (E100 – E182)

Zdroje:

Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Food-Info.net : E-numbers : E161g Canthaxanthin – [web]
Food aditives – Evropská komise – DG SANTE (Generální ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin) – [web]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.