Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E160d - Lykopén

Charakteristika:
Jedná sa o jasne červené farbivo – karoténový pigment. Lykopén je najviac sa vyskytujúci karotenoid v ľudskom tele, zároveň pôsobí ako silný antioxidant. Vo vode je nerozpustný. Najvyššia koncentrácia tohto farbiva sa dá nájsť okrem paradajok aj vo vodných melónoch, pomarančoch alebo pečeni.

Použitie:
Dodáva pokrmom červenú farbu. Používa sa v müsli tyčinkách, omáčkach, polievkach a ďalších výrobkoch, kde je požiadavka zachovania paradajkovej chuti. Tiež sa používa v cukrovinkách alebo koláčoch.

Výroba:
Pomocou rozpúšťadiel sa lykopén získava z paradajok, ktoré sú jeho najväčším zdrojom a tiež z iných druhov červeného ovocia. V dnešnej dobe sa tiež vyrába synteticky.

 

Skóre škodlivosti:

safety-score-0-fix

Zaradené do skupiny:

Farbivá (E100 – E182)

Zdroje:

Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.