Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E160a(i) - Zmes karoténov

Charakteristika:
Ide o farbivo, ktorého hlavná farebná látka sa skladá z karotenoidov, z ktorých prevažnú časť tvorí β-karotén. Môžu byť prítomné α-, γ-karotény a ostatné pigmenty. Okrem farebných pigmentov môže táto látka obsahovať oleje, tuky a vosky prirodzene sa vyskytujúce v predvolenom materiáli. V tele môžu fungovať ako antioxidanty. Niektoré karotenoidy sa premieňajú v tele na Vitamín A, nie však v takej veľkej miere ako Beta-karotén.

Použitie:
Zmesi karoténov sa najviac používajú do nápojov a sirupov.

Výroba:
Zmes karoténov sa získava extrakciou rozpúšťadlom z prírodných druhov jedlých rastlín, mrkvy, rastlinných olejov, trávy, lucerny (tolice lucerny) a žihľavy. Na extrakciu sa môžu použiť iba tieto rozpúšťadlá: acetón, etyl(metyl)ketón, metanol, etanol, propán-2-ol, hexán, dichlrometán a oxid uhličitý.

 

Skóre škodlivosti:

safety-score-0-fix

Zaradené do skupiny:

Antioxidanty

Zdroje:

Úřední věstník EU – Směrnice 2004/47/ES – [web]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.