Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E153 - Uhlík z rastlinnej suroviny

Charakteristika:
Ide o farbivo, ktoré má šedo-čiernu až čiernu farbu. Je veľmi odolné proti vysokým teplotám, rôznym druhom skladovania a dlhodobej prítomnosti kyslíka. Nie je rozpustné vo vode ani v ľudskom tele. Môže obsahovať malé množstvo dusíka, vodíka alebo kyslíka.

Použitie:
Vzhľadom na jeho nerozpustnosť vo vode nemá široké využitie, používa sa napr. v cukrovinkách, sladkostiach zo sladkého drievka, zavareninách, ovocných koncentrátoch. Tiež sa používa v medicíne ako prostriedok proti hnačke, pretože dokáže adsorbovať toxíny v tráviacom trakte. Priemyselne alebo v domácnostiach sa používa ako filtračné činidlo.

Výroba:
Výroba prebieha spaľovaním rôznych rastlinných materiálov ako napr. dreva, celulózy, rašeliny, kokosových a iných škrupín v peciach za prítomnosti len veľmi malého množstva kyslíka, aby sa predišlo transformácii uhlíka na oxid uhličitý. Čím je teplota spaľovania nižšia, tým je menšie riziko vzniku škodlivých látok. Výsledkom je veľmi jemný prášok.

 

Skóre škodlivosti:

safety-score-1

Zaradené do skupiny:

Farbivá (E100 – E182)

Zdroje:

Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.