Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E1520 - Propylénglykol

Charakteristika:
Jedná sa o bezfarebnú látku kvapalného skupenstva, ktorá je bez výraznej chuti (jemne horkastá) a zápachu. Jeho používanie je obmedzované a látka je postupne nahradzovaná bezpečnejšími glykolmi ako sú butylén alebo PEG (polyetylénglykol). Prirodzene sa vyskytuje vo víne či pive.

Použitie:
Používa sa ako stabilizátor, zahusťovadlo, odpeňovač, zvlhčujúca látka, nosič či rozpúšťadlo. Chráni potraviny pred zamrznutím a má konzervačné účinky. Propylénglykol sa používa vo zvieracích krmivách, v mäsových výrobkoch ako prísada zabraňujúca strate farby, pri spracovaní repného cukru a droždia ako odpeňovač, ďalej v dressingoch, popcorne, netučných zmrzlinách, sušienkach, sladenom sekanom kokose, čokoládových produktoch. V potravinových farbivách sa používa ako rozpúšťadlo. Mimo potraviny sa používa ako prísada do nemrznúcich zmesí do vozidiel, zubných pást, detských krémov, rúžov, dezodorantov, atď.

Výroba:
Získava sa synteticky z ropnej frakcie propylénu. Existuje niekoľko spôsobov prípravy propylénglykolu – hydratáciou propylénoxidu, vysokoteplotnou katalýzou či premenou glycerolu.

 

Skóre škodlivosti:

safety-score-3

Zaradené do skupiny:

Zvlhčujúce látky

Zdroje:

Propylenglykol – Wikipedie – [web]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Eat safe, Bill Statham – [kniha]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.