Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E150a - Karamel

Charakteristika:
Karamelky sa delia nasledovne: E150a – Jednoduchý karamel (Kulér), E150b – Kaustický sulfitový karamel, E150c – Amoniakový karamel, E150d – Amoniak sulfitový karamel. Tieto látky sú najpoužívanejšie farbivá (cca 98% z celého objemu farbív) v potravinách. Ide o kvapalnú alebo pevnú látku hnedej až čiernej farby. Dodáva potravinám stálu hnedú farbu.

Použitie:
Používa sa na farbenie cola nápojov, čokolád, džemov, cukríkov, sirupov, cukroviniek, sójovej omáčky, piva, červeného vína, rumu, brandy, whisky, ako prísada v niektorých pekárskych výrobkoch, celozrnnom pečive, sušienkach, instantných polievkach. Ďalej sa využíva v kozmetike, zubných pastách, krmivách pre zvieratá.

Výroba:
Karamel sa vyrába zahrievaním rôznych druhov cukrov (trinového, repného ale aj cukru, ktorý vznikne štiepením škrobov). Podľa ďalších prísad, ktoré sú pri zahrievaní cukru pridávané vznikajú rôzne druhy karamelu (napr. pridávaním veľmi malých množstiev alkálií alebo stopové množstvo minerálnych kyselín).

 

Skóre škodlivosti:

safety-score-0-fix

Zaradené do skupiny:

Farbivá (E100 – E182)

Zdroje:

Caramel color – Wikipedia, the free encyclopedia – [web]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.