Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E140 - Chlorofyly a chlorofylíny

Charakteristika:
Chlorofyly sú zelené prírodné farbivá, nazývané aj prírodná zeleň. Jedná sa o najrozšírenejšie pigmenty v prírode, majú zelenú až olivovo zelenú farbu. Sú bežnou súčasťou ľudskej výživy ako je listová zelenina – špenát, žihľavy, riasy, a pod. Nepoužíva sa až tak často, pretože je nestabilná na svetle a v kyslom prostredí. Chlorofyly znižujú hladinu cholesterolu v krvi. Majú veľmi pozitívny vplyv na niektoré funkcie organizmu – metabolizmus, dýchanie, rast tkanív, hojenie rán a využíva sa pri liečbe chudokrvnosti. V SR (celej EÚ) aj v USA je farbivo povolené na všetky druhy potravín okrem detskej výživy.

Použitie:
Chlorofyly a chlorofylíny sa používajú na farbenie polievok, omáčok, olivového a sójového oleja, kečupov, limonád, dezertov, cukroviniek, likérov, rôznych pastiliek (i žuvačiek) – zabraňujú nepríjemnému pocitu v ústach. Pomocou nich sa vyrábajú aj dezodoranty, antiperspiranty, ústne vody, a pod.

Výroba:
Získava sa lúhovaním napr. z trávy, lucerny a iných zelených rastlín.

 

Skóre škodlivosti:

safety-score-0-fix

Zaradené do skupiny:

Farbivá (E100 – E182)

Zdroje:

Eat safe, Bill Statham – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.