Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E110 - Žlť SY

Charakteristika:
Žlto – oranžové farbivo, vyrábané synteticky. Môžeme ho nájsť pod anglickými názvami Sunset Yellow, FCF Orange Yellow S alebo FD&C Yellow 6. Patrí do skupiny tzv. Azo farbív. Často sa používa v kombinácii s farbivom E123 (Amaranth) na vytvorenie hnedej farby.

Použitie:
Pre svoju jasne oranžovú farbu je táto látka hojne využívaná v nealkoholických nápojoch, v mnohých druhoch sladkostí, v pekárskych výrobkoch, v marhuľovom džeme, marcipáne, zmrzline, horčici, žuvačkách, instantných polievkach a ďalších. Nepoužíva sa v potravinách tuky a oleje. Tiež sa používa vo farmaceutickom priemysle a na netrvalé farbenie vlasov a v ostatnej kozmetike.

Výroba:
Synteticky vyrábaná látka. O výrobnom procese nie je veľa informácií, predtým sa ako surovina na výrobu využíval uhoľný decht.

Skóre škodlivosti:

safety-score-5

Zaradené do skupiny:

Farbivá (E100 – E182)

Zdroje:

E110, Wikipedia – [web]
FDA, Board discusses colours advice – [web]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Food additives, Dr. Christine Farlow – [kniha]
Databáze EFSA – [web]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.