Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E101 - Riboflavín

Charakteristika:
Riboflavín, iným názvom lactoflavín alebo vitamín B2. Ide o zelenožlté farbivo, ktoré môžeme nájsť v každej rastlinnej a živočíšnej bunke. Je využívaný ako vitamín častejšie ako ako farbivo. Vyskytuje sa v mlieku, vajciach alebo pečeni. Je súčasťou dvoch enzýmov, ktoré spolupracujú na získavaní energie z cukrov a tukov. Je nutný pravidelný príjem roboflavínu, pretože ho telo ukladá len veľmi ťažko. Je nutný pre zdravú kožu a dýchanie, chráni oči pred citlivosťou na svetlo. Označenie E101 (presnejšie E101a) nesie taktiež Riboflavín-5′-fosfát, ktorý je lepšie rozpustnou formou Riboflavínu.

Použitie:
Spoločne s E101a sa pridáva do detských raňajkových cereálií, arašidového masla, múky, kukuričnej múčky, kukuričnej krupice, makarónov, chleba, pečiva, majonéz, zmrzlín, pudingov, margarínov, mliečnych výrobkov, syrov. zmäkčovadiel.

Výroba:
Môže sa získavať z droždia. Priemyselne sa získava fermentáciou syntetickou cestou.

 

Skóre škodlivosti:

safety-score-0

Zaradené do skupiny:

Farbivá (E100 – E182)

Zdroje:

Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
TEST – [web]
Databáze EFSA – [web]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.