Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E100 - Kurkumín

Charakteristika:
Kurkumín je prírodné farbivo sýto žltej až oranžovej farby. Dáva jedlám mierne horkastú a drevnatú chuť. Zámerne zamieňaný za drahý šafran. Verne nahrádza žltú farbu vajec pri pečive.

Použitie:
Turmerik aj kurkumín majú svoje miesto v tradičnej ázijskej kuchyni. Typicky sa vyskytuje v karí korení, kari pastách, vanilkových pudingoch, vanilkových dezertoch, žuvačkách, jogurtoch, syroch, zmrzlinách, instantných polievkach, horčiciach, nealko nápojoch a margarínach. Bežne je použité v zmesiach s alkoholom či polysorbátmi (E432 – E463). V priemysle nájde uplatnenie pri farbení dreva, lakov, pri výrobe papiera, mastí či vosku.

Výroba:
Získava sa z čerstvých a sušených podzemkov alebo koreňov turmeriku (Curcuma domestica, Curcuma longa), čo je rastlina príbuzná zázvoru. Je dovážaný z Číny, Indie a Pakistanu. Na extrakciu čistého kurkumínu sa používajú organické rozpúšťadlá.

 

Skóre škodlivosti:

safety-score-0

Zaradené do skupiny:

Farbivá (E100 – E182)

Zdroje:

Éčka v potravinách, V. Klescht, I. Hrnčiříková, L. Mandelová – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]
Databáze EFSA – [web]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.